DISCO nastavuje nový světový rekord.

Žací ústrojí CLAAS prokazuje svoje schopnosti.

Když zákazník společnosti CLAAS viděl údaje světového rekordu ve sklizni s diskovým žacím aparátem, nepoložil si otázku jestli tento rekord může překonat, ale jak. A to co nejpozoruhodněji.

DISCO nastavuje nový světový rekord.

Žací ústrojí CLAAS prokazuje svoje schopnosti.

Když zákazník společnosti CLAAS viděl údaje světového rekordu ve sklizni s diskovým žacím aparátem, nepoložil si otázku jestli tento rekord může překonat, ale jak. A to co nejpozoruhodněji.

Jeho cíl: Překonat dosavadní světový rekord ve sklizni na 238 akrech (96,29 ha) během 8 hodin.

Tate Mesbergen z farmy Mesbergen má rád rychlé činy - stejně jako jeho zákazníci. Když má být posečená vojtěška, nechtějí zemědělci a chovatelé mléčného skotu z Colorada, severně od Greeley, žádné zpoždění, které by mohlo ovlivnit sklizeň nebo kvalitu krmiva. Naštěstí farma Mesbergen nezklamala svoje zákazníky.

Tateův otec Harvey využíval první sklízecí řezačku JAGUAR od CLAAS, když před více než 20 lety začas sklízet pro zákazníky. S pomocí svých synů Troye a Tatea, stejně tak i Tateovi ženy Carly, je dnes rodinný podnik produktivnější než kdykoliv předtím. Zatímco Harvey stále ještě raději pracuje s řezačkou JAGUAR, používá jeho syn Tate raději žací trojkombinaci DISCO 1100 RC s traktorem AXION 880 (odpovídající traktoru AXION 870 s evropskou emisní normou Stage 4 a max. výkonem 295 koní s CPM).

Nápad.

V listopadu loňského roku se rodina Mesbergen zúčastnila cesty, kterou organizoval CLAAS. Navštívili výrobní podnik CLAAS v Německu i ve Francii. V rámci této cesty jela skupina do Hannoveru a navštívila veletrh Agritechnica - největší zemědělský veletrh na světě.

 

Rodina Mesbergen s Cathrina Claas-Mühlhäuser na veletrhu Agritechnica v Hannoveru. Zleva: Troy, Tate, Carly, Cathrina Claas-Mühlhäuser, Beverly, a Harvey Mesbergen.

"Procházeli jsme zemědělským veletrhem a viděli banner, který úváděl, že jiný výrobce drží světový rekor v nejvíce sklizených hektarů s žací trojkombinací během osmi hodin", vysvětluje Tate. "Právě jsem cestoval s mým prodejcem a říkal jsem mu, že podle mého názoru bychom mohli rekord překonat."

"Na recepci toho večer jsem měl možnost sejít se s předsedkyní dozorčí rady CLAAS, Cathrina Claas-Mühlhäuser. Když jsem se zmínil o rekordu, řekla mi, že bych to měl zkusit."

Všechno nešlo tak, jak bylo plánované.

"Den před našim pokusem o světový rekord přišla bouřka, která přinesla spoustu deště a pole byla mokřejší než obvykle. Tím se náš start posunul o pár hodin." Tate také učinil dvě neplánované zastávky při pokusu o rekord. První byla mezi prvním a druhým polem. "Na prvním poli jsem zasáhl kus betonu a chtěl jsem se ujistit, že nebyl stroj poškozen. Udělali jsme rychlou kontrolu a ostří a žací ústrojí vypadalo dobře." Další zastávka byla, aby zkontroloval DISCO dříve než s ním vyjede na silnici směrem k dalšímu poli.

Předchozí pokus o rekord se uskutečnil při sečení trávy, ne vojtěšky a s žacím strojem bez prstové žací lišty. To bylo mnohem jednodužší. Andreas Saile, produktový manager CLAAS pro stroje na sklizeň píce vysvětluje: "DISCO 1100 RC má gumové válce žacího ústrojí po celé šířce, které "zlomí" stonky sklízené vojtěšku a zároveň jsou šetrné k lístkům. Díky žacímu ústrojí s prstovou lištou je žací stroj těžší a vyžaduje více výkonu (k). To ale Tatea nezastavilo." Během svého pokusu posekal Tate neuvěřitelné množství vojtěšty, 5,24 sušiny/ha.

Poslední velká překážka - i když byl Mesbergen přesvědčen, že by mohl rekord překonat - byla v tom, že ne celá plocha, kterou musel posekat, je na jednom poli. Tate musel přejíždět mezi čtyřmi různými poli zatímco mu čas běžel. To snižovalo jeho produktivitu. Koneckonců pole nabyla zase tak daleko od sebe, aby ztratil času mnoho. Nicméně strávil asi 30 minut z osmi hodin, aby se dostal z pole na pole.

 

Nový mistr světa.

1. července 2018 krátce po poledni šlápl Tate na plyn své žací trojkombinace před asi čtyřiceti svědky, kteří ho přišli podpořit. Přesně o 8 hodin později vystoupil z kabiny svého traktoru se světovým rekordem. Tým pozorovatelů i nezávislí svědci později potvrdili, že Tate posekal celkem 141,1 ha na čtyřech různých polích a tím překročil stávající rekord o více než 40,5 ha.

S maximální pojezdovou rychlostí 30 km/h na poli a 50 km/h na silnici dosáhl Tate v průměru 17,6 ha/h při svém pokusu o světový rekord. "Ne všechna pole byla v bezprostřední blízkosti, takže možnost rychle sklopit žací ústrojí a vyjet na silnici byla zásadní", vysvětluje Tate.

8 hodinový světový rekord.

Čísla a fakta.

Časový úsek:1. července 2018, 12:00 - 20:00 hodin
Stroje:AXION 880 (odpovídající traktoru AXION 870 s evropskou emisní normou Stage 4 a s maximálním výkonem 295 koní s CPM) s DISCO 1100 RC a 3500 FRC
Doba provozu:8 hodin
Plodina:Vojtěška 5,24 t/ha
Rozloha:

141,1 ha na 4 různých polích

Průměr:17,6 ha/h
Max. rychlost sečení:30 km/h
Max. rychlost na silnici:50 km/h

 
DISCO - rekorndí stroj

Podívejte se podrobněji na stroje, které se zúčastnily světových rekordů.